درباره نشریه

درباره نشریه

نشریه «مطالعات ادیان و عرفان تطبیقی» دوفصلنامه علمی–پژوهشی در حوزه‌های عرفان، ادبیات عرفانی و تصوف، مطالعات تطبیقی ادیان و عرفان، تاریخ ادیان، دین‌پژوهی و رویکردهای آن، دین و اخلاق، دین و اسطوره، عرفان و جامعه، عرفان و اسطوره است که مقاله‌های علمی، پژوهشی و مروری به زبان فارسی به همراه چکیده انگلیسی را منتشر می‌کند. مقاله‌های ارسالی بایستی مسئله‌محور بوده و برگرفته از نتایج پژوهشی اصیل و بدیع باشند. این نشریه محفلی و محملی ارتباطی برای بحث و تبادل نظر علمی است. هدف مجله آن است که یافته‌های اصیل و جدیدِ پژوهشگران حوزۀ ادیان، عرفان، دین‌شناسی و الهیات را در معرض مطالعه، قضاوت و داوری مخاطبان و خوانندگان خود بگذارد تا بستر مناسبی را برای تحول و هم‌افزایی علوم دینی و به ویژه ادیان و عرفان فراهم نماید.

     نخستین شماره این نشریه در سال 1396 منتشر شد و نخستین بار در سال 1401 توسط کمیسیون بررسی نشریات علمی کشور مورد ارزیابی قرار گرفت. در حال حاضر این نشریه علمی–پژوهشی تحت مدیر مسئولی جناب آقای دکتر خلیل حکیمی‌فر و سردبیری جناب آقای دکتر قربان علمی منتشر می‌شود. امید آنکه این مجله علمی همچنان با دسترس‌پذیری گزارش‌های علمی، شیوه و زندگی جامعه را بهبود بخشد.

 

ویژگی‌های برجسته مجله

- به نامه‌های نویسندگان ظرف 48 ساعت پاسخ داده می‌شود.

- هیئت تحریریه معروف دارد.

- مجله داوری تخصصی و همترازخوانی به صورت دوسو ناشناس و گمنام می‌شود.

- مقاله‌های پذیرفته شده خیلی زود به صورت دسترسی آزاد منتشر می‌شوند.

- نویسنده ظرف 4-6 ماه از ارسال مقاله، اعلان پذیرش یا رد آن را دریافت می‌کند.

- کلیه نویسندگان نسخه‌ای از گواهی و نامه پذیرش مقاله را دریافت می‌کنند.

- مجله از شمار خوانندگان خیلی خوبی برخوردار است و جزو مجله‌های طراز اول حوزه خود است.

- مجله در پایگاه‌های اطلاعاتی ملی و بین‌المللی نمایه‌سازی می‌شود.

- کلیه مقاله‌های پذیرفته شده در قالب پی.دی.اف. قابل مشاهده، بارگیری و چاپ هستند.

- مجله از ضریب استنادی و ضریب تأثیر خوبی برخوردار است.

- مجله پشتوانه سازمانی و آرشیو کامل مقاله‌‌ها را دارد.

 

اطلاعات کتابشناختی مجله

عنوان فارسی نشریه

مطالعات ادیان و عرفان تطبیقی

عنوان انگلیسی نشریه

Studies in Comparative Religion and Mysticism

عنوان تحت‌اللفظی نشریه

Muṭāli̒āt-i adyān va ̒irfān-i taṭbīqī

شاپا چاپی (ISSN)

شاپا الکترونیکی: 26765195

حوزه موضوعی نشریه

- عرفان.

- ادیان.

- مذاهب.

- ادب‍ی‍ات‌ ع‍رف‍ان‍ی‌.

- ت‍اری‍خ‌ ادی‍ان‌.

- دین‌پژوهی.

زبان

فارسی (به همراه چکیده و منابع به انگلیسی برای هر مقاله)

سال شروع انتشار

1396، سال 1، شماره 1 -

فاصله انتشار

دوفصلنامه

مدیر مسئول

دکتر خلیل حکیمی‌فر

سردبیر

دکتر قربان علمی

دبیر تخصصی

دکتر محبعلی آبسالان

دکتر حسن رهبر

کارشناس نشریه

مرضیه پودینه

محل انتشار

ایران، زاهدان

صاحب امتیاز

دانشگاه سیستان و بلوچستان

ناشر

دانشگاه سیستان و بلوچستان

انجمن علمی حامی

--

وضعیت انتشار

فعال

نوع داوری

دوسو ناشناس، گمنام و محرمانه برای نویسنده و داور

میانگین بازه زمانی بررسی اولیه مقالات دریافتی

حداقل 10 روز

مدت زمان داوری

24 هفته؛ حداقل دو داور

درصد پذیرش مقالات

20 درصد

شیوه استناددهی

شیوه‌نامه استنادی  APA

سرعنوان‌های موضوعی فارسی کتابخانه ملی

ادب‍ی‍ات‌ ع‍رف‍ان‍ی‌.

ادیان.

ت‍اری‍خ‌ ادی‍ان‌.

دین‌پژوهی.

ع‍رف‍ان‌.

شماره رده‌بندی دیویی (DDC)

83 / 297

شماره رده‌بندی کنگره (LC)

2 / 80 BL

7 / 274 BP

شماره OCLC

--

نوع ماده

پیایند (ادواری)

نوع دسترسی

دسترسی آزاد، عمومی

سیاست دسترسی آزاد

  نشریه تعریف دواج در خصوص نشریه دسترسی آزاد را می‌پذیرد.

نوع مجوز انتشار

  مجوز کرییتیو کامنز (CC-BY-NC)

بیانیه دسترسی آزاد

دانشگاه سیستان و بلوچستان به عنوان ناشر نشریه «مطالعات ادیان و عرفان تطبیقی»، بیانیه دسترسی آزاد بوداپست را به طور کامل می‌پذیرد و از آن پیروی می‌کند. این مجله، یک نشریه ادواری کاملاً دسترسی آزاد است. به این معنا که تمامی مقاله‌ها پس از پذیرش (به صورت زودآیند) و پس از چاپ (به صورت دسترسی آزاد و رایگان) بلافاصله از طریق اینترنت در دسترس همه کاربران قرار می‌گیرد. استفاده، توزیع و به‌اشتراک‌گذاری مقاله در هر رسانه، شبکه و وبگاهی مجاز است، مشروط بر اینکه به نویسنده و مجله به درستی استناد و ارجاع داده شود. مزایای دسترسی آزاد برای نویسندگان عبارتند از:

- حفظ حق‌مؤلف توسط نویسندگان مقاله؛

- دسترسی رایگان و آزاد برای کلیه خوانندگان و کاربران در سراسر جهان؛

- افزایش دسترس‌پذیری، رؤیت‌پذیری، مشاهده‌پذیری و خوانایی مقاله‌ها؛

- افزایش استناد به مقاله‌ها؛

- فقدان محدودیت مکانی برای دسترسی؛ و

- انتشار سریع و به‌موقع.

سیاست مقابله با سرقت ادبی

متن فارسی مقالات ارسالی به نشریه «مطالعات ادیان و عرفان تطبیقی» با استفاده از نرم‌افزارهای همانندجو ایرانداک (https://tik.irandoc.ac.ir) و سمیم‌نور (www.samimnoor.ir) و چکیده انگلیسی مقالات به وسیله نرم‌افزار تشخیص سرقت ادبی iThenticate (www.ithenticate.com) و Grammarly (www.grammarly.com) چک می‌شوند. در صورت تشخیص سرقت ادبی در متن فارسی یا چکیده انگلیسی، بلافاصله دفتر مجله مقاله دریافتی را رد کرده و نام نویسندگان را برای مدت پنج سال در لیست سیاه قرار می‌دهد. بنابراین، به همه نویسندگان پیشنهاد می‌شود که قبل از ارسال مقاله خود، متن کامل آن را با استفاده از نرم‌افزارهای تشخیص سرقت ادبی چک کنند.

   سرقت علمی شامل اقتباس از افکار و الفاظ نویسندگان دیگر، تناظر یک به یک در بیان اندیشه‌ها و شباهت‌های ساختاری در نوشتار یا انتساب ایده‌ها و کلمات دیگران به خود بدون ارجاع مناسب است. در مواردی که مطالب با جمله‌بندی نویسنده دیگری آورده می‌شود، لازم است مطلب نقل شده داخل گیومه آورده شود و شماره صفحه مشخص شود.

   دفتر مجله مقالات دریافتی را که مرتکب سرقت ادبی یا خودسرقت ادبی شده باشند، به محض اطلاع فوراً رد می‌کند. در طول روند پذیرش مقاله، هرگاه مشخص شود که مقاله‌ای قوانین سرقت ادبی، حق‌مؤلف یا اخلاق نشر را رعایت نکرده است، رد می‌شود (قبل از پذیرش برای انتشار) و در صورت انتشار به دلیل سرقت ادبی «سلب اعتبار» می‌شود.

سیاست سلب اعتبار

اعتبار مقاله زمانی ممکن است سلب شود که یافته‌های آن به دلیل سوء‌رفتار پژوهشی یا اشتباه علمی دیگر قابل اعتماد تلقی نشود، آثار منتشر شده قبلی را سرقت ادبی کرده باشد، یا مشخص شود که دستورالعمل‌های اخلاق نشر را نقض کرده است. هنگامی که اصالت و یکپارچگی کار منتشر شده به دلیل اشتباهات در انجام، تجزیه و تحلیل و یا گزارش تحقیق به طور قابل ملاحظه‌ای تضعیف یا خدشه‌دار شده باشد، ممکن است یک مقاله سلب اعتبار شود. نقض اصول اخلاقی در انتشار یا تحقیق نیز ممکن است منجر به سلب اعتبار مطالعه شود. مقاله اصلی به عنوان «سلب اعتبار» علامت‌گذاری می‌شود، اما یک نسخه پی‌دی‌اف آن در دسترس خوانندگان باقی می‌ماند، و بیانیه سلب اعتبار به صورت دو طرفه به مقاله منتشر شده اصلی پیوند داده می‌شود. اظهارات سلب اعتبار معمولاً شامل بیانیه‌ای از موافقت یا مخالفت نویسندگان است.

نوع انتشار (هزینه‌های داوری و هزینه‌های چاپ و انتشار)

نوع انتشار: دسترسی آزاد، رایگان.

هزینه داوری مقاله: 200 هزار تومان

هزینه پذیرش نهایی و انتشار: 400 هزار تومان

مالک حق‌مؤلف / دارنده حق‌مؤلف

نویسندگان دارندۀ حق‌مؤلف مقالۀ خود بدون محدودیت هستند. نویسنده کنترل کاملی بر اثر علمی خود دارد (به عنوان مثال، حق استفاده مجدد، توزیع، انتشار مجدد و غیره را حفظ می‌کند).

منبع درآمد مجله

دانشگاه سیستان و بلوچستان

توصیف

 نشریه «مطالعات ادیان و عرفان تطبیقی» دوفصلنامه علمی–پژوهشی در حوزه‌های عرفان، ادبیات عرفانی و تصوف، مطالعات تطبیقی ادیان و عرفان، تاریخ ادیان، دین‌پژوهی و رویکردهای آن، دین و اخلاق، دین و اسطوره، عرفان و جامعه، عرفان و اسطوره است که مقاله‌های علمی، پژوهشی و مروری به زبان فارسی به همراه چکیده انگلیسی را منتشر می‌کند. مقاله‌های ارسالی بایستی مسئله‌محور بوده و برگرفته از نتایج پژوهشی اصیل و بدیع باشند. این نشریه محفلی و محملی ارتباطی برای بحث و تبادل نظر علمی است. هدف مجله آن است که یافته‌های اصیل و جدیدِ پژوهشگران حوزۀ ادیان، عرفان، دین‌شناسی و الهیات را در معرض مطالعه، قضاوت و داوری مخاطبان و خوانندگان خود بگذارد تا بستر مناسبی را برای تحول و هم‌افزایی علوم دینی و به ویژه ادیان و عرفان فراهم نماید.

کوپ

نشریه «مطالعات ادیان و عرفان تطبیقی» با احترام به قوانین اخلاق در نشریات، تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE) است و از آیین‌نامۀ اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌نماید.

رضایت آگاهانه مشارکت‌کنندگان در پژوهش

در نشریه «مطالعات ادیان و عرفان تطبیقی»، کلیه مشارکت‌کنندگان در مطالعه و پژوهش موضوعات انسانی حق حفظ حریم خصوصی را دارند و پژوهشگران نباید بدون رضایت آگاهانه آن را نقض کنند. اطلاعات هویتی و شناسایی مشارکت‌کنندگان، مانند نام و نام خانوادگی، و غیره، نباید به صورت نوشتاری، عکس یا شجره‌نامه منتشر شود؛ مگر اینکه این اطلاعات برای مقاصد علمی ضروری باشد و مشارکت‌کنندگان (یا والدین یا سرپرست) رضایت آگاهانه کتبی برای انتشار را ارائه کرده باشند. رضایت‌نامه مشارکت‌کنندگان باید مطابق مقررات ملی یا قوانین محلی در دفتر مجله، در محل کار پژوهشگران یا در هر دو جا مکتوب، مضبوط و بایگانی شود.

رعایت اصول اخلاقی و رضایت آگاهانه

 پژوهشگر موظف است سلامتی و آسایش جسمانی و ذهنی شرکت‌کنندگان در پژوهش را حفظ نماید و نهایت مراقبت را به عمل آورد و اصول اخلاقی پژوهش را در این زمینه رعایت کند. رعایت موازین اخلاق پژوهش، گمنام ماندن و حفظ اسرار مشارکت‌کنندگان در پژوهش از جمله مواردی است که بایستی به عنوان یک اصل در نظر گرفته شود. در این زمینه، بایستی کد حفاظت از آزمودنی‌های انسانی که برگرفته از بیانیه هلسینیکی است، مورد توجه قرار گرفته و لازم است تأییدیه کمیته اخلاق دانشگاه ضمیمه مقاله ارسالی باشد. در مواردی که مطالعه بر روی انسان صورت گرفته است باید از افراد بالغ و والدین یا سرپرست قانونی افراد نابالغ تحت مطالعه رضایت‏نامه آگاهانه تهیه شده باشد.

نشانی نشریه

دفتر نشریه مطالعات ادیان و عرفان تطبیقی، دانشکده الهیات و معارف اسلامی، دانشگاه سیستان و بلوچستان، زاهدان، ایران. کدپستی: 655-98135 .

فاکس: 05433431072

تلفن دفتر نشریه

05431136707| زمان تماس ساعت 9 صبح تا 2 عصر.

آدرس وبگاه نشریه

https://jrm.usb.ac.ir

رایانامه

jrm@usb.ac.ir

رایانامه پشتیبان

scrmjournal@gmail.com